Erdem Yayınları
Teyfur Erdoğdu

Teyfur Erdoğdu

akademisyen, yazar

Teyfur Erdoğdu Sosyal Medya Hesapları

Yazar Hakkında

1970’de İstanbul’da doğdu. Önce Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümünde okudu. Ardından İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdi. İstanbul Üniversitesi Siyaset Biliminde yüksek lisansını tamamladı. Akabinde Hacettepe Üniversitesi Tarih Biliminde doktor oldu.
Osmanlıca, İngilizce, Fransızca, Almanca, Karamanlıca, Ermenice bilen Erdoğdu, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Prof. Dr. Halil İnalcık’ın kurduğu Türk İdare Tarihi Kürsüsünde öğretim görevlisi olarak çalıştı (1993-1999). Otto-Friedrich Bamberg (Almanya, 1999-2000); Edinburgh (İskoçya, 2001); Aix-Marseille I (Fransa, 2000-2006) ve Chicago (ABD, 2014) Üniversitelerinde burslu olarak akademik ve bilimsel faaliyetlerde bulundu. 2006 yılından itibaren Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.
Erdoğdu, birçok akademik derginin editör kurulunda, yayın kurulunda ve hakem kurulunda yer almaktadır. 2006-2007 yılları arasında TRT’de yayımlanan “Hiçbir Şey Bildiğiniz Gibi Değil” ile 2012-2017 yılları arasında TRT’de yayımlanan “Tarih Atölyesi” isimli programın hem yapımcısı hem sunucusu oldu.
Osmanlı tarihi, tarih felsefesi, tarih yazımı, mimarlık, kavramlar, sosyal medya, estetik ve şehirciliğe yönelik kitap ve makaleler yayınladı, tezler yönetti ve dersler verdi. Fransızca, Karamanlıca ve Ermenice’den çeviriler yaptı.

Teyfur Erdoğdu Kitapları