Erdem Yayınları
Mustafa Kutlu

Mustafa Kutlu

yazar

Yazar Hakkında

947’de Erzincan’ın, o yıllarda kaza olan sonradan Ilıç ilçesine bağlanan Kuruçay nahiyesinde doğdu. Çocukluğu babasının nahiye müdürlüğü yaptığı Erzincan köylerinde geçti. Orta öğrenimini Erzincan Lisesinde (1964), yüksek öğrenimini Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili Edebiyatı Bölümünde tamamladı (1968).
Tunceli ve İstanbul’da edebiyat öğretmenliği yaptı (1968-1974). 1974 yılında görevinden ayrılarak önce Hareket Yayınları’nda sonra da kuruluşuna katkıda bulunduğu Dergâh Yayınları’nda çalışmaya başladı.
Sanat hayatına İstanbul’da çıkan “Fikir ve Sanatta Hareket” dergisinde yayımladığı hikâyelerle girdi (1968). Ayrıca Adımlar (Erzurum 1970-72), Hisar, Türk Edebiyatı, Düşünce, Yönelişler gibi dergilerde yazdı. 1990 Martından itibaren yönettiği Dergâh dergisinde hikâye ve yazıları çıktı.
Türk Dili Edebiyatı Ansiklopedisi (8c. 1976-98) nin III. ciltten itibaren yayım yönetimini üstlendi ve bu ansiklopediye birçok madde yazdı. 1986 yılından itibaren çeşitli gazetelerde “şehir ve kültür” yazıları yazdı.
Sinema ve televizyonla ilgilenerek senaryolar yazdı, Kanal 7 televizyonuna programlar hazırladı.
Hikâye ve denemeden oluşan 42 kitabı yayımlanmıştır.

Mustafa Kutlu Kitapları