Erdem Yayınları
Melike Günyüz

Melike Günyüz

akademisyen, yazar, yayıncı

Melike Günyüz Sosyal Medya Hesapları

Yazar Hakkında

Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitiren Günyüz, aynı üniversitede yüksek lisans tezi olarak Bursalı Talip Divanı Edisyon Kritik ve İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde doktora tezi olarak Ahmedi Divanı’nın Tahlili üzerine çalıştı.
İş hayatına editör olarak başladı. Yayın dünyasında sırasıyla editör, genel yayın yönetmeni ve CEO olarak görev yaptı. Yayıncılık çalışmaları boyunda 2000’in üzerinde kitabın yayın sürecinin içinde yer aldı. 2017 yılından beri İbn Haldun Üniversitesi, Karşılaştırmalı Edebiyat bölümünde Dr. Öğretim Üyesi olarak görev yapıyor.
Melike Günyüz’ün çalışma alanları çocuk edebiyatı, yayıncılık ve editörlüktür. Ulusal ve uluslararası ölçekte yayıncılık ve çocuğa yönelik birçok projenin koordinasyonunu yürütmektedir. Yazdığı resimli çocuk kitapları Doğu’dan Batı’ya 20’den fazla dile çevrilmiştir. 2022 yılında Çocuk Edebiyatı Okumaları, Kök Metinler, Metinlerarası İlişkiler, Karşılaştırmalı Okumalar adlı akademik kitabı yayınlandı.
Türk iş dünyasının en önemli STK’larından birisi olan MÜSİAD’ın ilk kadın yönetim kurulu üyesi olarak Türk siyasi hayatına yön veren birçok ekonomik, kültürel ve iş dünyasına ait raporların yayın sürecini yönetmiştir. IRSCL (International Research Society for Children’s Literature), ChLA (Children’s Literature Assosiation), ÇGYD (Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği) derneklerine üyedir. Halen MÜSİAD Yüksek İstişare, Çocuk İçin İçerik Derneği Danışma Kurulu, Aile Vakfı Yüksek İstişare ve 15 Temmuz Derneği Danışma Kurulu üyesidir.
Bir dönem Basın Yayın Birliği Derneği yönetim kurulu başkanlığı görevini yürütmüştür.
Uluslararası YATEDAM/TURLA (Yurtdışı Telif Danışmanlık Merkezi) projesi koordinatörlüğü, Kültür Bakanlığı TEDA (Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Kültür, Sanat ve Edebiyat Eserlerinin Dışa Açılımını Destekleme Projesi) Danışma ve Değerlendirme Kurulu üyeliği, İstanbul Yazım Merkezi proje koordinatörlüğü, TÜBİTAK Popüler Bilim Yayın Danışma Kurulu üyeliği, 6. Ulusal Yayın Kongresi Düzenleme Kurulu üyeliği, Okuma Kültürü Çalıştay Başkanlığı, MÜSİAD Mesleki Eğitim Çalıştay Başkanlığı gibi özellikle yayıncılık ve eğitim alanında birçok ulusal ve uluslararası çalışmanın içinde yer aldı. MEB Bakan Müşaviri olarak görev yaptı.

Melike Günyüz Kitapları