Erdem Yayınları
Doç. Dr. Halit Yerebakan

Doç. Dr. Halit Yerebakan

doktor, akademisyen

Doç. Dr. Halit Yerebakan Sosyal Medya Hesapları

Yazar Hakkında

1982 yılında İstabul’da doğan Halit Yerebakan ilk ve orta öğrenimini Amerika ve Türkiye’de tamamladıktan sonra 2000 yılında İstanbul Bilim Üniveritesi Tıp fakültesinde eğitime başlayıp başarı bursu ile 2006 yılında tamamlamıştır. Tıp fakültesine girdiği daha ilk yıl bir kalp-damar cerrahı olma hayalini kurmaya başlayan Halit Yerebakan 2007 yılında Yeditepe Üniversitesi Tıp fakültesi hastanesinde Kalp ve Damar Cerrahisi anabilim dalında ihtisas eğitimine başlamıştır. Öğrencilik yılları boyunca sırasıyla Şişli Florence Nightingale Hastanesi, Columbia Üniversitesi New York Presbyterian Hastanesi, ve Belçika’da OLV Ziekenhuis Hastanesi gibi dünyanın kalp ve damar cerrahisinde önde gelen merkezlerinde stajyer hekimlik yapmıştır. Yeditepe Üniversitesi hastanesinde 2008 yılında başkanlığında başlatılan kalp yetersizliği cerrahisi programında Prof. Dr. Süha Küçükaksu’nun asistanlığını yürüten Dr. Halit Yerebakan, bir vakıf hastanesinde uygulanan ilk kalp transpantasyonu ve İstanbul’da ilk kalp destek sistemleri uygulamalarında cerrahi ekip içerisinde yerini almıştır. 2011 yılında kabul edildiği Columbia Universitesi College of Physicians and Surgeons Tıp Fakültesinde çalışmalarına devam etmiş, Mayıs 2012 yılında uzman olmuştur. Uzmanlığının ardından Columbia Üniversitesi’nde kalp nakli araştırma ve koordinasyon ekibinde doktora sonrası araştırma görevlisi olarak göreve başlamıştır. 2013 yılında kalp cerrahisi konusunda dünyanın en önemli derneği olan American Association of Thoracic Surgeons da tüm dünyada sadece 25 kalp cerrahının aday olduğu 2013 yılı Evarts Graham ödülüne Columbia Universitesi tarafından, çalışmaları göz önünde bulundurularak aday gösterilmiştir.
2011-2014 yılları arasındaki yaptığı bilimsel çalışmaları sonucunda Tübitak’tan araştırma burs ödülü, American Heart Association araştırma ödülü, American Association of Thoracic Surgeons Öğrenci Programı ödülü ve ayrıca Columbia Üniversitesi Enstitü destekli araştırma projeleri fonu kapsamında 4 ayrı ödül almıştır.
2017 yılının Mart ayında Türkiye’nin en genç kalp cerrahisi doçentleri arasına adını yazdırmış ve öğretim üyesi olarak halen Yeditepe Üniverstesinde çalışmaktadır.
Kalp cerrahisi dışında kendisini sağlık sisteminin ve toplumsal sağlığın geliştirilmesine adayan Halit Yerebakan uluslararası kalite belgelendirme kuruluşlarından eğitim almış ve medikal cihaz üreten firmalarda kalite yönetim sistemi uygulamalarında baş denetçi olarak Auditor Training Institute tarafından sertifikalandırılmıştır.
Tıbbı cihaz üretimi konusunda teknik uzmanlık deneyiminin yanı sıra ülkemizde Sağlık Bakanlığı Sağlık Politikaları Kurulu ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Balkanlığı Çalışma Hayatı Kurulunda görevlerde bulunmuştur. Halen aktif olarak ayrıca Yeşilay Cemiyetinde yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.
Sağlık bilgilerini tıp terminolojisini kullanmadan ve keyif alarak öğretebileceğine inanan Halit Yerebakan 3 sezon boyunca TRT1 ekranlarında İyi Fikir’de sağlık günü sunuculuğu ve 2017 yayın yılında TRT1 ekranlarında haftaiçi hergün yayınlanan Doktor Geldi programında sunuculuk yapmıştır. Daily Sabah ve Günaydın gazetelerinde haftada 3 gün köşe yazarlığı yapan ve araştırarak her konudan sağlık içeriği yazarlığı yapmıştır.

Doç. Dr. Halit Yerebakan Kitapları