Erdem Yayınları

Kurumsal

“Türkiye kitap okumuyor!” Aynı sözler, aynı yanlış ve öğretilmiş çaresizlikler…
Türkiye kitap okuyor ancak Türk okuru zannedildiğinden çok daha seçici davranıyor ve farkındalığı gitgide yükseliyor. Nüfus dağılımında olduğu gibi okur dağılımı da gençlerden yana seyrediyor. Türkiye’nin gençleri okuyor.
Türkiye, dünya çapında yayıncılık alanında onuncu sırada yer alıyor. Sadece geçen yıl elli sekiz milyon kitap basılan ülkemizde yayıncılığın büyük bir atılım içinde olduğu izlenebiliyor. Otuz iki yıllık geçmişiyle dikkat çeken Erdem Yayın Grubu da sektörün köşe taşlarından biri olmanın haklı gururunu yaşıyor.
Geçen otuz iki sene içinde yaklaşık iki bin kitapla çocuk edebiyatı alanının hatırı sayılır bir kısmına damgasını vuran Erdem Yayınları, son iki senedir yetişkinler için de kitap hazırlamaya başladı. Diğer yayınevlerinin aksine yayın hayatına çocuk edebiyatıyla başlayan Erdem, “Erdem kitaplarıyla büyüyen çocukların kütüphanelerine nitelikli eserler koymaya devam etmek.” amacıyla büyük adımlar atıyor: Erdem’in kitaplığı yaşıyla birlikte büyüyor.
Erdem Yayın Grubu altında, Erdem, Düş Değirmeni, Erdem Çocuk, Minik Ada ve UMP isimli beş marka barındırıyor.
Çocukların severek okuduğu, eğitimcilerin ve ebeveynlerin beğenerek tercih ettiği markalar üretmeyi kendisine hedef kabul eden Erdem Yayın Grubu, okuyucuların yaşlarına ve dünyalarına hitap eden, temiz Türkçe ile yazılmış kitaplarla hayata bakış açılarını zenginleştirebilmek için çalışmaktadır. Edebî metinlerin yanı sıra kaliteli resimlerle de çocukların görsel zevklerini geliştirmeyi, hayal gücü ve düşünce alanlarını genişletmeyi amaç edinmiştir.
Melike Günyüz’ün Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendiği grubun, kültür yayıncılığında da hedefi “Seçkin bir edebiyat kütüphanesi kurmak.” Bu hedefle Türkiye ve dünyanın seçkin kalemlerini Erdem Kültür kitaplığında topluyor. İtalya, Avusturya, Pakistan gibi farklı ülkelerin tanınmış yazarlarını Türkiyeli okurla buluştururken, Türkiye’nin edebiyat ortamına katkı sağlayacak eleştiri kitapları yayınlıyor. Her yaştan edebiyat okuru için vazgeçilmez olan öykü de Erdem Kültür kitaplığının önemli bir ayağını oluşturuyor. Erdem, kısa bir süre önce kültür yayıncılığına başlamasına rağmen kitapların ilk baskılarını tüketen okurun karşısında daima sorumluluk sahibi ve öncü tavrıyla kültür dünyasına yön vermeye devam ediyor.
Erdem Yayın Grubu Olarak Biz İnanıyoruz ki:
* Yayıncılık uzmanlık gerektirir. 1984’ten bugüne gelen tecrübeyi sürdürüyoruz.
* Kaliteli iş, kaliteli ekipten çıkar. Çocuk yayıncılığına başladığımız ilk günden itibaren alanlarında söz sahibi olan, donanımlı ve uzman editör, illüstratör, pedagog ve ressamlarla çalışıyoruz. Pek çok çalışanımız uzmanlık alanlarında akademik çalışmalarına devam etmekte. Aynı şekilde Kültür yayıncılığına da bu anlayışımızı taşıdık. İyi iş yapmak, paylaşmakla mümkündür. Kimseye ait olmayan herkesin başarısıdır. Biz bunun farkındayız.
* İnsan için çalışmak titizlik gerektirir. Her kitabımız, pedagojik uygunluk, yaşayan Türkçeye, müfredata uygunluk, kültür dünyamıza uygunluk bakımından farklı uzmanlar tarafından özenle denetlenir. Bir kelime bazen her şeyi değiştirir. Biz bunun farkındayız.
* Okuyucu yorumu ve geri bildirimi değerlidir. Bize ulaşan tüm okuyucu yorumları gündeme alınır ve editörlerimiz tarafından değerlendirilir. Yayın kurulunda onaylanan değişim ve düzeltmeler mutlaka bir sonraki baskıda dikkate alınır. Okuyucusu olmayan kitabın sözleri işitilmez. Biz bunun farkındayız.
* Her çocuğun/insanın kitap okuma hakkı vardır. Bunun için Erdem Yayın Grubu olarak maliyetlerimizi kontrol altında tutup bütün çocuklar, gençler ve yetişkinler için uygun fiyatlı kitaplar üretiyoruz. Okumak çocukken başlar. Biz bunun farkındayız.
* Geleceğin yazarlarına fırsatlar sunulmalıdır. Pek çok yeni yazarın çalışmalarını değerlendirerek Türk edebiyatına kazandırdık. İlk kitapları bizim markalarımızla çıkan bir çok yazarımızı bugün biz de gururla takip ediyoruz. Bugün tarihin yönünü değiştiren edebiyatçıların dün kimse farkında değildi. Biz bunun farkındayız.
*Pek çok yayıncıya ilham kaynağı olduk. Şimdi, kültür yayınları hamlesiyle yayıncılığın bu zorlu alanında da iyi kitaplar üretmeye talibiz. Mevcudun ötesinde, görüş ve fikir ayrımı gözetmeksizin, kutsal olan değerlerin farkındalığı ilkesinden kopmadan, geleceğin dünyasına dair söylenecek sözleri, kelimeleri birleştirmek, fikrin nüvesi kelimenin dünyasında bir kez daha yol almak üzere harekete geçiyoruz.
Sadece yeni olmak için değil en yeni ve en iyi fikirlerin, tezlerin, projelerin, stratejik yol haritalarının, insanlara değin ve insan olmaya özgün bütün nitelikli çalışmaların ses bulacağı, ağırlanacağı ev sahibi olmaya niyetleniyoruz.
Erdem Yayın Grubu farkındalığın yolunda ilerliyor: Erdemli olmanın farkındalığı.

Çünkü okumak yaşamaktır.