Erdem Yayınları

Çocuk Edebiyatına Eleştirel Bir Bakış

Kitabı Satın Al

Kitap Hakkında

Çocuk edebiyatına yöntem kazandıracak kitap…

 

Çocuk Edebiyatına Eleştirel Bir Bakış; Amerika Birleşik Devletleri’nde çocuklarla ve kitaplarla çalışan ebeveyn, kütüphaneci, öğretmen ve üniversite öğrencilerine yönelik hazırlanmış bir inceleme ve araştırma kitabıdır. Çocukların kitaplarla ilişkisini kurmak ve geliştirmek ancak çeşitli format ve türlerdeki nitelikli edebiyat eserlerini eleştirel bir gözle okumalarıyla mümkün olabilmektedir.

Çocuk Edebiyatına Eleştirel Bir Bakış; tür, karakter, olay örgüsü, zaman ve mekân, bakış açısı, üslup ve ton,  tema, şiir, biyografi, bilgilendirici kitap, resimli kitap gibi konularda seçilmiş nitelikli kitaplar üzerinden örnekler vererek, karşılaştırmalar yaparak, çocukların edebiyatla ilişkilerinin nasıl kurulması gerektiği ile ilgili kılavuzluk yapmaktadır.

Çocuk Edebiyatına Eleştirel Bir Bakış, ülkemizde bu alanda yapılan çalışmalara ve bu alanın ilgililerine farklı bir bakış açısı kazandıracaktır.

 

Cynthia Miller Coffel

Thinking Themselves Free: Research on the Literacy of Teen Mothers kitabının yazarıdır. Okul öncesi, ortaokul, lise ve üniversite düzeyinde okuryazarlık eğitimi vermiştir ve müfredat yazarı olarak çalışmaktadır. Çocuk ve genç yetişkin edebiyatı üzerine araştırmalarına The ALAN Review, Reader ve QSE gibi yayınlarda yer verilmiştir. Yazarın çalışması, 2007 yılında Missouri Review tarafından kurgusal olmayan eser dalında Jeffrey E. Smith Ödülü’ne layık görülmüştür. Yazarın edebiyat üzerine yazdığı deneme yazıları iki kez The Best American Essays Series (En İyi Amerikan Deneme Yazıları Derlemeleri) içinde senenin en göze çarpan denemeleri arasına girmiştir. Coffel, Iowa Üniversitesi'nde okuryazarlık eğitimi alanında doktora yapmıştır.

Yazar Cynthia Miller Coffel hakkında

Jacquelin J. Smith

Okul ve özel eğitim alanında ikinci sınıflardan sekizinci sınıflara kadar uzanan bir kariyer eğitmenidir. Çocuk edebiyatı, öğretim kariyeri boyunca çalışmalarının odak noktalarından biri olmuştur. Yazar, profesyonel konferanslarda ve National Council of Teachers of Mathematics [Ulusal Matematik Öğretmenleri Konseyi] ile birlikte hazırladığı yayınlarda çocuk kitaplarını kullanarak okuryazarlık (IRA), bilim (NSTA), sosyal araştırmalar (NCSS) ve matematik (NCTM) alanları için çok sayıda müfredatlar arası öğretim ve öğrenim stratejileri sunmuştur. Smith, çocuk edebiyatı hocası olarak çalıştığı Northern Iowa Üniversitesi'nde çocuk edebiyatını eleştirel olarak inceleme üzerine yoğunlaşan doktora tezi hazırlamaktadır.

Yazar Jacquelin J. Smith hakkında

Rebecca J. Lukens

Minnesota’da bulunan Concordia College’dan mezun oldu, Syracuse Üniversitesinde sosyal bilimler yüksek lisansı yaptı ve ardından New York’ta bir çocuk ansiklopedisinin editör kadrosunda çalışmaya başladı. St. Olaf College’da, Albany’de New York State College’da, ardından Chillicothe şehrindeki Ohio Üniversitesinde çalıştı. Birkaç çocuk öyküsü yayınladıktan sonra Miami Üniversitesi İngilizce Bölümü’nde, çocuk edebiyatı, teknik ve açıklayıcı yazım dersleri verdi. Çocuk Edebiyatına Eleştirel Bir Bakış [A Critical Handbook of Children’s Literature] kitabı ilk kez 1976’da yayımlandı. Kitabın 9. baskısında Jacquelin Smith ve Cynthia Miller Coffel katkılarıyla kitap geliştirildi. Rebecca Lukens emeklilik sonrası, Miami Üniversitesinin Emeklilik Sonrası Öğrenim Enstitüsünde, “Beden ve Akıl Sağlığı için Kahkaha” başlıklı en gözde dersini vermektedir.

Yazar Rebecca J. Lukens hakkında

Kitabı Çevrenle Paylaş