Erdem Yayınları

Bu koku insanlığımızı hatırlatıyor [Mülteci Parfümü]

Suriyeli mültecilerin Avrupa’ya göç ederken kullandıkları yolları takip edip onların yolculuğuna ortak olan gazeteci- yazar Ayşe Böhürler, “Mülteci Parfümü” adlı kitabıyla yaşadıklarını kaleme aldı.

Suriyeli mültecilerin Avrupa’ya göç ederken kullandıkları yolları takip edip onların yolculuğuna ortak olan gazeteci- yazar Ayşe Böhürler, “Mülteci Parfümü” adlı kitabıyla yaşadıklarını kaleme aldı. Yolculuğu sırasında kamplarda gönüllü olarak çalışan Kemal’in yardımseverliğinden çok etkilendiğini söyleyen Böhürler “Kemal, kendisini sanki kamplara çeken bir parfümün olduğunu söylemişti. Yardımseverliğin aslında bir parfüm çekiciliği var. Bu koku bize insanlığımızı hatırlatıyor” diyor.

Suriye Savaşı sonrası yaşanan göç dalgasından etkilenerek mültecilerin umut yolculuğuna ortak olan gazeteci- yazar Ayşe Böhürler, “Avrupa’nın Mültecilerle İmtihanı” adlı bir belgesele imza attı. Yaklaşık bir yıl boyunca Bodrum’dan başlayarak sırasıyla Yunanistan Kos adası, İdomeni Mülteci Kampı, Makedonya ve Sırbistan sınırları ile Avrupa’nın içlerine doğru yolculuğa çıkan Böhürler, mültecilerin Avrupa’da hayata nasıl tutunduklarını gözler önüne seriyor. Avrupa’da yükselen İslam düşmanlığının mülteciler üzerinden nasıl ortaya çıktığını inceleyen Böhürler, belgeselin ardından kaleme aldığı “Mülteci Parfümü” ile bu yolculuğunu bir de okurla paylaştı.

* Mültecilerle ilgili bir belgesel hazırlamaya nasıl karar verdiniz?

Suriye savaşı sonrası ortaya çıkan göç dalgası, bu belgeseli çekmemde etkili oldu. Onlar ölüm riskini göze alarak zorlu yolculuklara çıkıyorlar. Birçoğu kaçak yollarla göç ettiği için denizde boğularak ölüyor. Avrupa tüm bunların karşısında kapılarını mültecilere kapattı. İslamofobi üzerinden yeni bir Avrupa ortaya çıkacak. Ben bunun mülteciler üzerinden nasıl ortaya çıkacağını bu belgesel ile göstermek istedim.

* Belgesel çekimleriniz ne kadar sürdü?

Çalışmalarımız yaklaşık bir yıl sürdü. Gittiğimiz bir ülkeye 2-3 kez daha gittik. Belgeselin Almanya bölümü olan 3. bölümün kurgusunu henüz tamamlamadık.

RÖPORTAJIN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ!!!